Śruby z łbem walcowym według DIN 912/ISO 4762 to jedne z najpopularniejszych elementów złącznych. Mają one powszechne zastosowanie w wielu branżach, głównie budownictwie oraz przemyśle i są wykorzystywane do łączenia elementów konstrukcji m.in. dachów lub obudów urządzeń. Dowiedz się, kiedy warto po nie sięgnąć oraz poznaj najważniejsze zalety śrub z łbem walcowym.
Czym są śruby z łbem walcowym?
Śruby z łbem walcowym nazywa się także imbusowymi lub ampulowymi. Są wyposażone w sześciokątne gniazda. Do ich dokręcenia lub odkręcenia niezbędne jest zastosowanie klucza imbusowego. Tego rodzaju elementy złączne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów gwarantujących trwałość i stabilność połączeń. Warto więc wybierać śruby ze stali nierdzewnej A2 i A4.
Pierwsza z nich jest odporna na korozję dzięki zastosowaniu odpowiednich proporcji węgla i chromu. Wykonane z niej śruby nie rdzewieją, dlatego mogą być wykorzystywane w miejscach narażonych na wilgoć. Dzięki temu, że są odporne na proces utleniania, zachowują swój pierwotny wygląd przez długi czas. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie estetyka połączeń ma duże znaczenie, a więc np. w przypadku obudów urządzeń AGD czy mebli.
Z kolei w przypadku konstrukcji narażonych na działanie agresywnych substancji chemicznych, zwłaszcza kwasu siarkowego, fosforowego i azotowego, należy stosować elementy złączne ze stali kwasoodpornej A4.
Gdzie stosuje się śruby z łbem walcowym?
Śruby według normy DIN 912 stosuje się przede wszystkim w budownictwie oraz branży meblarskiej. Sprawdzają się również przy montażu różnego rodzaju urządzeń, maszyn i pojazdów, w tym także w przemyśle stoczniowym. Ze względu na ich właściwości bardzo często są wykorzystywane do łączenia elementów wykonanych z blachy. Są one niezastąpione przy tworzeniu obudów różnych sprzętów, które muszą być nie tylko trwałe, ale i estetyczne, takich jak mikrofalówki czy pralki.
Śruby DIN 912 często są stosowane także przy produkcji mebli. Występują m.in. w zestawach do samodzielnego montażu i służą do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji.
Śruby z łbem walcowym są dostępne w wielu długościach od 3 do 320 mm oraz z różnymi średnicami gwintu – od 1,6 mm, 2 mm, 2,5 mm oraz 3 mm (do precyzyjnych połączeń małych elementów) poprzez 8 mm i 10 mm (najczęściej stosowany rozmiar w konstrukcjach metalowych i budowie maszyn) po 14 mm do nawet 36 mm (do ciężkich konstrukcji). To pozwala dopasować je do konkretnych elementów, które mają połączyć.
Najważniejsze zalety śrub z łbem walcowym
Do najważniejszych zalet śrub z łbem walcowym zalicza się:
- możliwość schowania całego łba w materiale po wcześniejszym przygotowaniu otworu bez konieczności ich dodatkowego maskowania,
- tworzenie stabilnych i trwałych połączeń elementów,
- możliwość zastosowania tam, gdzie niezbędne są precyzyjne połączenie elementów i estetyczny wygląd,
- szybki czas montażu i demontażu,
- szerokie zastosowanie w różnych branżach.
Śruby DIN 912 sprawdzają się w miejscach trudnodostępnych, w których nie można zastosować innego rodzaju elementów złącznych. Klucz imbusowy potrzebny do ich montażu i demontażu umożliwia wygodne operowanie tam, gdzie nie zmieści się wiele innych narzędzi.
Elementy złączne z łbem walcowym mają powszechne zastosowanie w różnych branżach i służą do tworzenia trwałych i stabilnych połączeń. Najczęściej wykorzystywane są w branży budowlanej, produkcyjnej i meblarskiej. Sprawdzają się także w przemyśle stoczniowym i przy budowie maszyn, urządzeń oraz pojazdów. Jeśli szukasz wysokiej jakości śrub DIN 912, postaw na produkty wykonane z wytrzymałej i odpornej na korozję stali. Z ich pomocą szybko i wygodnie połączysz poszczególne elementy konstrukcji.