Coraz bardziej popularne w sektorze budowniczym stają się technologie bezwykopowe. Przemawiają za nimi liczne korzyści, jakie ze sobą niosą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod. Bezwykopowe technologie stosuje się zazwyczaj w momencie, kiedy standardowe wykopy nie są możliwe. Nierzadko ma to miejsce w infrastrukturze miejskiej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
- Czym charakteryzują się technologie bezwykopowe i jakie mają zalety?
- Płuczka wiertnicza — czym jest?
- Producent bentonitu wiertniczego — jak wybrać najlepszego?
Czym charakteryzują się technologie bezwykopowe i jakie mają zalety?
Prace z wykorzystaniem technologii bezwykopowych zwykle wykonuje się w okolicach ulic czy torów kolejowych, zwłaszcza na terenie miast. Z pomocą techniki horyzontalnej wykonywane są poziome przewierty.
Okazuje się, że taka technika wykorzystywana była już w latach 20. XX wieku. Znana była głównie w branży naftowej. Technologie bezwykopowe znajdują głównie zastosowanie w czasie tworzenia podziemnej infrastruktury, bądź rurociągów. W ten sposób można uniknąć kłopotów z ruchem drogowym.
Do zalet technologii bezwykopowej zaliczymy:
- odbywające się szybko prace, czas jest o wiele krótszy, aniżeli w przypadku standardowych wykopów;
- prace, które nie generują zbyt dużo hałasu;
- brak zakłóceń w ruchu, co ma związek z sytuacją na drodze i oszczędnością czasu;
- bezpieczeństwo technologii oraz małe ryzyko jakichkolwiek wypadków wśród pracowników;
- znacznie niższe koszty;
- mniejsza ingerencja w środowisko naturalne.
Płuczka wiertnicza — czym jest?
Kompozycja chemiczna, nazywana płuczką wiertniczą, spełnia szereg istotnych funkcji w trakcie przewiertów horyzontalnych. Zastosowanie płuczki wiertniczej w celu chłodzenia i ograniczenia tarcia jest bardzo popularne. Płuczka odpowiedzialna jest za stabilizację otworu wiertniczego aż do czasu wprowadzenia instalacji. Płuczek wiertniczych używa się również do transportu urobku i wyprowadzenia go z kanału.
Istnieje kilka typów płuczek, których używa się w czasie wiercenia czy budowy ścian szczelinowych. Inna płuczka dobierana jest w przypadku gleby o grubym ziarnie, a inna do gleby składającej się z piasku, mułu czy iłu. Wśród płuczek popularne są takie produkty, jak płyny bentonitowe czy płyny bentonitowo-polimerowe. Inne produkty to płyny na bazie biopolimerów czy płyny iłowe.
Producent bentonitu wiertniczego — jak wybrać najlepszego?
Producent bentonitu wiertniczego, a więc firma Heads, tworzy produkty stosowane w kierunkowych wierceniach horyzontalnych, a także technologii mikrotunelowania czy w wierceniach naftowych, hydrogeologicznych, do pomp ciepła czy ścian szczelinowych.
Bentonit to materiał ilasty zaliczany do bazowych materiałów płuczkowych. W składzie znajdziemy minerały ilaste dzielące się na kilka grup pod względem chemicznym czy strukturalnym. W technologii HDD najczęściej wykorzystywane są bentonity aktywowane. Aktywowanie materiału polega na dodaniu w procesie przeróbki organicznych i nieorganicznych środków chemicznych, co ma na celu zwiększenie wydajności.
Materiały bentonitowe cenione są przez polskie i zagraniczne firmy wiertnicze. Firma Heads może pochwalić się statuetką Tytana i Limbura w kategorii Produkt Roku. Produkty bentonitowe od firmy Heads stosowane są w różnorodnych branżach, mają doskonałe właściwości i nie zagrażają przyrodzie.
Dodatkowo przedsiębiorstwo zapewnia doradztwo w zakresie technologii bezwykopowych i tradycyjnej inżynierii naftowej. Oferuje techniczne wsparcie przy wyborze sprzętów i materiału.