Przejdź do treści

Wybór odpowiedniej metody obróbki metali

metoda obróbki metali

Obróbka metali jest dziedziną, która obejmuje szeroki wachlarz technik wykorzystywanych do nadawanie kształtu oraz wykończenia metalowych elementów. Wybór odpowiedniej metody dla danego projektu jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów pod względem jakości, kosztów i wydajności. W tym tekście omówimy czynniki, które należy tu wziąć pod uwagę oraz przedstawimy najpopularniejsze techniki oraz ich zastosowania.

Czynniki wpływające na wybór metody obróbki metalu

Wybierając metodę obróbki metalu, pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  • Kształt i wymiary elementu — poszczególne metody obróbki metalu nadają się do tworzenia elementów o różnych formach i wymiarach. Przykładowo, toczenie idealnie sprawdza się w przypadku elementów cylindrycznych, a frezowanie — bardziej złożonych kształtów.
  • Materiał — właściwości metalu, z którego wykonany jest element również mają wpływ na wybór metody jego obróbki. Dla przykładu, aluminum jest łatwiejsze w obróbce niż chociażby stal.
  • Dokładność — pożądany poziom dokładności wykończenia elementu to kolejny czynnik wpływający na wybór metody obróbki metalu. Obróbka CNC gwarantuje wysoką precyzję, z kolei techniki ręczne są mniej dokładne.
  • Ilość — jeżeli chodzi o liczbę produkowanych elementów, metody zautomatyzowane, jak obróbka CNC, są bardziej wydajne dla dużych serii, a ręczne — bardziej opłacalne dla mniejszych partii.
  • Koszt — cena obróbki poszczególnych metod obróbki metali może się znacząco różnić. Pod uwagę należy tu wziąć koszt zarówno samej metody, jak i narzędzi, materiałów oraz robocizny.

Przegląd popularnych technik obróbki metali

Do najpopularniejszych metod obróbki metali zaliczają się:

  • Toczenie — to metoda obróbki skrawaniem, w której obrabiany element obraca się wokół osi, a narzędzie skrawające usuwa nadmiar materiału. Toczenie jest idealne do tworzenia cylindrycznych elementów, takich jak wały, tuleje i śruby.
  • Frezowanie — jest ono techniką obróbki skrawaniem, gdzie obracające się narzędzie usuwa nadmiar materiału z obrabianego elementu. Frezowanie jest bardziej uniwersalne niż toczenie i może być stosowane do tworzenia części o różnych kształtach.
  • Wiercenie — metoda obróbki skrawaniem polegająca na tworzeniu przez wiertło otworów w obrabianym elemencie. Wiercenie jest powszechnie stosowane do tworzenia otworów na kołki, gwinty i inne elementy mocujące.
  • Gwintowanie — technika obróbki skrawaniem, gdzie w obrabianym elemencie jest tworzony gwint. Jest ona wykorzystywana do łączenia elementów przy pomocy śrub i nakrętek.
  • Cięcie — to proces rozdzielania elementu metalowego dla dwie lub więcej części. Wyróżnia się wiele metod cięcia, takich jak cięcie piłą, wodą czy laserowe.
  • Spawanie — jest ono metodą łączenia dwóch lub więcej elementów wykonanych z metalu przy pomocy rozgrzanego metalu. Spawanie jest powszechnie stosowane do konstruowania ram, obudów i innych konstrukcji metalowych.

Dodatkowe czynniki do rozważenia

Wybierając metodę obróbki metali, warto się upewnić, że jest ona dostępna w danym mieście. Dodatkowo, należy wybrać firmę mającą doświadczenie w dziedzinie, jaką jest obróbka metali. Wrocław to miejscowość, w której swoją siedzibę ma przedsiębiorstwo Metikam. Tym, co ją wyróżnia jest wieloletnie doświadczenie, profesjonalizm, terminowość, indywidualne podejście do Klienta oraz specjalistyczny sprzęt. Wspomniana firma specjalizuje się między innymi we frezowaniu CNC.

na zlecenie Metikam